رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه:وقف علمی در جامعه، ارزشمندترین اقدام خیّرین است

۲۲ شهریور ۱۳۹۳ | ۱۶:۲۵ کد : ۱۰۹۶۱ اخبار
تعداد بازدید:۱۰۶۸
به گزارش خبرگزاری تسنیم، حجت الاسلام والمسلمین محمدی نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در مجمع دبیران شوراهای امر به معروف و نهی از منکر وزارتخانه‌ها و سازمان‌‌ها که به میزبانی این ساز...
رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه:وقف علمی در جامعه، ارزشمندترین اقدام خیّرین است
به گزارش خبرگزاری تسنیم، حجت الاسلام والمسلمین محمدی نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در مجمع دبیران شوراهای امر به معروف و نهی از منکر وزارتخانه‌ها و سازمان‌‌ها که به میزبانی این سازمان برگزار شد، با تبیین جایگاه وقف در جامعه گفت: وقف از احکام مهم الهی است که قبل از اسلام نیز وجود داشت و مختص دین اسلام نیست و پیامبر این حکم الهی را تائید کردند و یکی از قوانین پیشرفته، شرعی و الهی است که می‌تواند خدمات ارزشمندی در زمینه‌های فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی برای جامعه به همراه داشته باشد.

وی اضافه کرد: پیامبراکرم خود از اولین واقفان بوده است و بخشی از اموال و سرمایه خود را وقف و پس از ایشان نیز حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه (س) و ائمه اطهار (ع) بر این سنت الهی عمل کرده‌اند

محمدی با اشاره به جایگاه وقف در فقه شیعه و اهل سنت یادآور شد: احادیث و روایات فراوانی از پیامبر اکرم در این مورد وجود دارد و می‌شود گفت که وقف یک پشتوانه اقتصادی برای مسلمین و مومنین در جامعه اسلامی است که موقوفات اگر درست و صحیح مورد استفاده قرار بگیرند پشتوانه مهمی برای جامعه اسلامی خواهد بود و چنین چیزی در هیچ کدام از ادیان وجود ندارد.

وی با اشاره به اهداف پلید دشمنان اسلام برای ضربه زدن به موضوع وقف خاطرنشان کرد: در طول تاریخ دشمنان دین اسلام ترفندهای فراوانی به کاربرده و در نهایت این موضوع را مطرح کردند که دین امری کهنه است و متعلق به گذشته است.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به شعار جدایی دین و سیاست از سوی مخالفان اسلام متذکر شد: این موضوع در طی قرن های گذشته به قدری تکرار شد که برخی از علما نیز آن را باور کردند.

محمدی نهضت امام خمینی در بیداری مردم و پیروزی انقلاب اسلامی را تلفیق دین و سیاست عنوان کرد و گفت: تمامی این توطئه، ترفندها و تئوری‌ها را حضرت امام (ره) پس از پیروزی انقلاب باطل کرد و نشان داد که تنها چیزی که انسان را می‌تواند نجات دهد دین است.

وی متذکر شد: موقوفات کشور در سه مقطع از تاریخ مورد غارت و حیف و میل قرار گرفته است که اوج آن دوران نادرشاه، رضاخان و محمدرضا شاه بوده است.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به رویکرد حضرت امام برای زنده کردن این سنت الهی پس از پیروزی انقلاب اسلامی خاطر نشان کرد: شورای انقلاب در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی و پس از تصویب قانون اساسی، باز پس‌گیری موقوفات و ابقای آن را در دستور کار خود قرار داد.

محمدی یکی از بزرگترین خدمات انقلاب و امام راحل را احیای موضوع وقف دانست و گفت: وقف سرمایه‌ای متعلق به همه است و به شخص خاصی تعلق ندارد و در ابعاد مختلف زندگی انسان این نیات خیر جاری بوده و هست.

وی نیت واقفین خیر برای احیای این فریضه الهی را مورد ستایش قرارداد و گفت: واقفین با توجه به نیاز جامعه این سنت الهی را در طول تاریخ انجام داده اند.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه وقف علمی در جامعه را اررزشمند ترین نوع اقدام خیرین به شمار آورد و گفت: در حال حاضر بیش از 48 دانشگاه و دانشکده وقفی و صدها مدرسه درکشورمان وقف امر علم و تحصیل دانش شده است.

وی گفت: بیاید با کمک یکدیگر این سرمایه را که متعلق به همه ما است به نحو احسن در جامعه مورد استفاده قرار دهیم و با بهره برداری صحیح از آن به این سرمایه معنوی بیفزایم. یکی از خواسته‌های مقام معظم رهبری این است که فرهنگ وقف در جامعه احیاء شود و پیش از پیش مورد توجه قرار بگیرد.

محمدی اظهار داشت: در مباحث قرآنی ، ازدواج، امور خیر و وقف صنفی می توان با نیت وقف، اشخاصی که خود به تنهایی متمکن نیستند به صورت جمعی اقدام به وقف کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: وقف می‌تواند به عنوان یکی از مولفه‌های اقتصادی در اقتصاد مقاومتی نقش موثری ایفا کند و توجه به قشر محروم با حمایت از وقف می‌تواند موثر باشد.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به منکر بودن امر موقوفه خواری در جامعه خاطرنشان کرد: باید موقوفه خواری به عنوان یک منکر در جامعه مورد نکوهش قرار بگیرد و قبح آن در جامعه تبیین شود.

وی خواستار تعامل دو سویه دستگاه های اداری و وزارتخانه‌ها در موضوع وقف با این سازمان شد و افزود: در این راستا اقداماتی نیز انجام شده و تفاهم نامه هایی نیز به امضاء رسیده است، چرا که باید از وقف به عنوان یک سرمایه برای همگان به نحو احسن استفاده کرد.

محمدی پایمال کردن حق و حقوق موقوفات را نوعی دیگر از منکر دانست و گفت: باید به عنوان یک وظیفه دینی و شرعی از این موضوع جلوگیری کرد و احیای حقوق وقف را همیشه مدنظر قرار دهیم.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه متذکر شد: بدون کمک مردم و دستگاه های ذیربط و فرهنگسازی نمی توان از موقوفه خواری در جامعه جلوگیری کرد.تمام نیاتی که در امر وقف وجود دارد متعلق به همه مردم می باشد و بی توجهی به آن به ضرر جامعه است

( ۱ )