نشست انجمن دوستداران دانش و پیشرفت دانشگاه درمجتمع آموزش عالی بم

۰۵ خرداد ۱۳۹۴ | ۱۲:۵۸ کد : ۱۵۲۳۲ اخبار
تعداد بازدید:۴۲۸
نشست انجمن دوستداران دانش و پیشرفت شهرستان بم درمجتمع آموزش عالی بم برگزار شد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دراین نشست دکترنظام آبادی پور رئیس مجتمع آموزش عالی بم ضمن تبریک به مناسبت ولادت حضرت علی...
نشست انجمن دوستداران دانش و پیشرفت شهرستان بم درمجتمع آموزش عالی بم برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دراین نشست دکترنظام آبادی پور رئیس مجتمع آموزش عالی بم ضمن تبریک به مناسبت ولادت حضرت علی ( ع) ،به اشاره به جمله ای ازامام خمینی( ره ) درخصوص دانشگاه که می فرمایند" اگر دانشگاه را سست بگیریم همه چیز از دست خواهد رفت، پس مهمترین عامل درکسب خود کفایی، توسعه، تمرکز وهدایت امکانات و تشویق مخترین و محققین است، گفت : جامعه ای که افراد آن فرهیخته واندیشمند باشند به دنبال تعالی و پیشرفت خواهد رفت. تفکر و اندیشه زمینه ای برای اصلاح جوامع است مراکز علمی دانشگاه ها و مدارس دراین زمینه باید نگاه جدی به این مقوله داشته باشند.
وی افزود :درجامعه امروز خلق ثروت بدون علم بی معناست و از طرق دانش می توانیم به ثروت برسیم.
وی در ادامه گفت : اساس وابستگی جوامع درعصر امروز وابستگی به علم و دانش است برای تولید علم باید مراکز علمی و فرهنگی توسعه یابند. از سوی دیگر دانشگاه ها باید مراقب باشند که توسعه علم نافع را نیز در نظر بگیرند که نیازهای جامعه را برطرف می کند.
رئیس مجتمع آموزش عالی بم گفت: هدف ازاینکه امروزدراین جا جمع شدیم بنا کردن انجمن دوستداران دانش و دانشگاه بم است و این مؤسسه یک مؤسسه عام المنفعه، غیرانتفاعی و غیرسیاسی است که به مدیریت مؤسسه درجذب کمک های مردمی برای توسعه علم و فناوری کمک می کند. انجمن به مدیران کمک می کند که نیازهای صنعت و جامعه را برآورده کند. این سنت سنت حسنه ایست و از اهل بیت (ص) به یادگار مانده و سبب می شود که خیرین از نیازهای دانشگاه بم با خبر شوند، درپایان گزارشی از وضعیت فعلی مجتمع آموزش عالی ارائه کرد.
درادامه نشست حجت الاسلام قاسم دانشی امام جمعه بم ضمن تشکر از خیرین و مهمانان و همچنین تبریک ویژه به فرهیختگان، خیرین، اساتید بواسطه ولادت حضرت علی (ع) روز پدر و روز معلم به طرح جمع خوانی قرآن کریم و چلچراغ و جلسات قرآنی خانگی درمحلات اشاره و بیان داشت : طرح جمع خوانی قرآن کریم دراستان کرمان از شهرستان بم آغازشد و مردم بم همیشه نشان دادند که پای کار هستند وامروزه بم از دل ویرانه ها شهری مستحکم و آباد سر برآورده همانگونه که مقام معظم رهبری فرمودند و این نشان از سختکوشی مردم این شهر می باشد. همه ما پیشرفت بم را می خواهیم و می توانیم این کار را انجام دهیم همچنانکه در کشوربه فناوری های پیچیده دست پیدا کردیم.
امام جمعه بم درادامه گفت: دربحث خیرین روایات فراوانی است وقتی انسان از دنیا می رود پرونده اعمالش بسته می شود اما چندین گروه هستند که پرونده اعمالشان حتی پس از مرگ باز و بر او ثواب می فرستند مثل فردی که علم مفیدی را از خود به جای می گزارد و همچنین خیرین.
حجت الاسلام دانشی گفت: مقام معظم رهبری شعار امسال را دولت و ملت، همدلی و همزبانی نام نهادند با هرسلیقه سیاسی دست به دست هم دهیم با همدلی و هم زبانی در راه پیشرفت بم تلاش کنیم این انجمن ، انجمن غیرسیاسی است و دغدغه شان پیشرفت دانش و دانشگاه های شهر است.
درادامه مهندس اشک فرماندار بم ضمن تبریک فرا رسیدن ولادت حضرت علی (ع) و روز استاد و معلم و تشکر از همه بیان کرد: وجه اشتراک همه ما این است که دلسوزانه برای پیشرفت و اعتلای شهرستان امروز درکنار هم جمع شدیم سپس گزارشی از وضعیت فعلی شهرستان ارائه کرد.
وی افزود: درمجموع درشرق استان کرمان 10 واحد دانشگاهی داریم که 7 واحد آن درسطح شهرستان می باشند و حدود 10300 نفر دانشجو در حال تحصیل دراین دانشگاه ها می باشند.
همچنین ازنظر صنعت سومین شهر صنعتی استان کرمان و بعد از تهران اولین شهر صنعتی خودرو سازی بخش خصوصی می باشیم
مهندس اشک گفت: دو شهرک صنعتی فعال و سه شهرک صنعتی در حال احداث داریم. منطقه ویزه اقتصادی ارگ جدید را داریم که 8000 نفر دراین مجموعه مشغول به کار می باشند. تفاهم نامه هایی با شرکت های خودروسازی درحال انعقاد است درصورت تحقق این امر شاهد اشتغال زایی بیشتر در ارگ جدید خواهیم بود. دربحث گمرک شهرستان درآمد آن از تمام گمرکات استان درسال گذشته بیشتر بوده است. دربخش گردشگری ارگ بم پیشانی گردشگری استان کرمان و کشور می باشد، طرح سند توسعه گردشگری شرق استان کرمان در حال تدوین است که متصدی این امر مجتمع آموزش عالی به ریاست دکتر نظام آبادی پور می باشد.
اولین دانشکده گردشگری بعد از دانشگاه علامه طباطبایی دراین شهرستان است، دربخش گردشگری معنوی تاسوعا و عاشورای حسینی شهر زبانزد خاص و عام است.
دربخش کشاورزی اصل و اساس اقتصاد منطقه کشاورزی بر پایه خرماست با مدیرت خوب و مؤثر می توانیم مرکز تجارت خرمای ایران در بم داشته باشیم، پیشنهاد بورس خرمای کشور را داریم و در حال پیگیری آن هستیم. در سد نساء شهرستان نرماشیر 109 میلیون متر مکعب آب ذخیره و طرح انتقال آب شرب و کشاورزی از این سد به شهرستان بم را داریم و بخشی از اعتبارات آن تأمین شده است طرح گازرسانی به شهرستان را در حال پیگیری هستیم.
مهندس اشک درپایان گفت: اگر قرار است شهرستان ساخته شود باید ما این کار را با یاری و همکاری یکدیگرانجام دهیم.
درادامه نشست پروفسورمحمد خاکساری از سخنرانان ویژه این نسشت درخصوص انجمن نکاتی را یاد آور و پیشنهاد داد که می توانیم شاخه هایی را برای انجمن تعریف کنیم و از قبل آنها هم خدمات مالی و هم خدمات معنوی بگیریم می توانیم برای انجمن یکسری نیازهای کوتاه مدت و بلند مدت تعریف کنیم و درسطح شهرستان تبلیغات انجام دهیم سپس واکنش مردم را بسنجیم و بعد تصمیم بگیریم، پیشنهاد اختصاص سهمی از مالیات شهرستان به انجمن را داد.
وی افزود: کاری را که امروز شروع کردیم، شروع و نگهداشتن آن کارسختی است همه ما امروز تعهد دهیم که درجلسات شرکت و به انجمن کمک کنیم.
سپس دکترمحمدرضا افلاطونیان درخصوص توسعه و گسترش نکاتی را بیان و گفت: باید بین این دو فرق قائل شد و تحقیق زیر بنای توسعه است دانشگاهها درجای بسیار ارزشمندی هستند و باید توسعه داده شوند. دانشگاه ها علاوه براینکه باید رسالت خویش را انجام دهند باید مشارکت مردم را جذب کنند وقتی این اتفاق افتاد آن وقت می شود گفت که به هم دیگر اعتماد داریم.
گفتنی است درادامه اساسنامه انجمن برای حاضرین قرائت و اعضای هیئت مؤسس انجمن مشخص شد.